PAP/M. Kmieciński

PAP/M. Kmieciński

„PFR dla Miast” to nowy program Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), którego zadaniem jest wspieranie samorządów w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. W jego ramach stworzono bazę wiedzy, przewidziano program edukacyjny dla samorządowców oraz konkurs Miasto Przyszłości 2050. Wyłonione w nim zwycięskie projekty mają szansę zostać wdrożone i sfinansowane.

Nowa inicjatywa PFR powstała w odpowiedzi na wyzwania samorządów – digitalizację, zwiększenie komfortu życia mieszkańców i potrzebę alternatywnych form inwestowania. W ramach programu czołówka polskich ekspertów przekaże samorządom swoją wiedzę m.in. o tym jak finansować inwestycje, jak wykorzystać potencjał danych miejskich i usług chmurowy, albo jak wdrażać innowacyjne rozwiązania w administracji poprzez GovTech Polska – nową formułę zamówień publicznych.

Program „PFR dla Miast” bazuje na trzech filarach: inspiracji, edukacji oraz finansowaniu. W ramach pierwszego z nich na stronie internetowej pfrdlamiast.pl udostępniono bazę najlepszych miejskich innowacji usprawniających życie mieszkańców, które z sukcesem zrealizowano zarówno w kraju, jak i za granicą. Przedstawiciele miast mogą uzupełniać bazę także o własne projekty.

Drugi filar to bezpłatny program szkoleniowy „Akademia Miast Przyszłości” skierowany do przedstawicieli polskich średnich miast (ośrodków pomiędzy 50 a 100 tys. mieszkańców). Składa się na niego 17 dni intensywnych szkoleń (zarówno stacjonarnych, jak i dostępnych na autorskiej platformie online) trwających od 2 kwietnia do 19 listopada 2020.

W ich trakcie uczestnicy będą mieli szansę zdobycia kompleksowej wiedzy i opracowania strategii rozwoju swojego miasta z ośmiu obszarów: zarządzania miastem, mobilności miejskiej, energetyki i środowiska, biznesu i przedsiębiorczości, edukacji, mieszkalnictwa, bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia.

Zgłoszenia do „Akademii Miast Przyszłości” przyjmowane są do 20 marca 2020 na stronie pfrdlamiast.pl. Dla uczestników szkolenia przygotowano również konkurs „Miasto Przyszłości 2050”, w którym mogą zaprezentować wizję swojej strategii w zakresie innowacji. Autorzy najlepszych projektów zyskają szansę na ich sfinansowanie i wdrożenie.
 
„PFR dla Miast” to kolejne narzędzie wsparcia PFR dla samorządów. W jego strukturach działają już: Fundusz Inwestycji Samorządowych, który udziela wsparcia analitycznego samorządom, realizującym inwestycje i odpowiada za projekty w formule Partnerstwa publiczno-prywatnego oraz program PFR Green Hub, który działa w obszarze rozwoju czystych technologii i energii odnawialnej na rzecz transformacji energetycznej w Polsce.

Inauguracja programu „PFR dla Miast” odbyła się w Ministerstwie Rozwoju podczas uroczystej gali rozdania nagród w zorganizowanym przez Serwis Samorządowy PAP konkursie Innowacyjny Samorząd.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Komentarze