Koronawirus w Polsce. Rząd przygotowuje się do kolejnych etapów odmrażania gospodarki i życia społecznego. Jak dowiaduje się WP, poszczególne ministerstwa nie są zgodne w kluczowych kwestiach. Chodzi m.in. o otwarcie granic. Sprzeciw w tej sprawie wyraża szef MSWiA.

Loty międzynarodowe. Od kiedy powróci międzynarodowy ruch lotniczy? Trwają dyskusje w PiS
 

Loty międzynarodowe. Od kiedy powróci międzynarodowy ruch lotniczy? Trwają dyskusje w PiS (PAP)

Kolejne państwa Unii Europejskiej znoszą kontrole na granicach. Przygotowuje się do tego także Polska – choć rząd nie przedstawił jeszcze oficjalnych planów w tej sprawie.

O możliwym terminie otwarcia granic i przywrócenia lotów międzynarodowych mówił pod koniec maja w programie “Newsroom” w Wirtualnej Polsce wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Według niego mogłoby to nastąpić już w połowie czerwca. – Mam nadzieję, że tak się stanie, ale to zależy od sytuacji związanej z epidemią i możliwością zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom – przyznał wiceszef MAP.

Jak usłyszeliśmy, inny resort – Ministerstwo Infrastruktury – od tygodni pracuje nad wytycznymi dotyczącymi rygorów sanitarnych na lotniskach i w samolotach.

Na razie jednak wciąż obowiązują zasady ogłoszone przez rząd 13 marca i zmienione od 16 maja – dotyczące przekraczania granicy, kontroli na przejściach granicznych, a także konieczności odbycia 14-dniowej kwarantanny po powrocie do kraju (z kwarantanny zwolnione są poszczególne grupy zawodowe określone w rządowym rozporządzeniu).

MSWiA@MSWiA_GOV_PL
 

Minister Mariusz Kamiński w @CSK_MSWiA: @Straz_Graniczna skontrolowała ok. 2,5 mln osób, które przekraczały granicę. Działo się to w ścisłym reżimie przekraczania granic i w ścisłej kontroli, która była niezbędna – z ewidencjonowaniem osób, które przechodziły do kwarantanny.

Zobacz pozostałe Tweety użytkownika MSWiA
 
 

Otwieranie granic. Założenia MAP i resortu rozwoju

Od kilku dni napływają nowe informacje w tej sprawie. Przedstawiciele resortu aktywów państwowych mówią o 15 czerwca jako tym terminie, w którym loty międzynarodowe mogłyby zostać “odmrożone”.

Wiceminister Artur Soboń w Polskim Radiu oceniał pod koniec maja: “Pewnie byłoby dobrze, gdyby tak się stało, także dla naszych spółek – mówię tu przede wszystkim o Polskiej Grupie Lotniczej i spółce LOT, która dzięki temu mogłyby odżyć”. Z kolei minister rozwoju Jadwiga Emilewicz już 21 maja stwierdziła, że zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych UE mogłoby nastąpić – jak chce tego MAP – za dwa tygodnie.

– W połowie czerwca większość granic w Unii Europejskiej prawdopodobnie będzie otwarta – powiedziała w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl wicepremier polskiego rządu.

Koronawirus w Polsce. Kiedy otwarcie granic? Czy będzie obowiązkowa kwarantanna po powrocie do kraju? Szef MSWiA nie podziela entuzjazmu MAP i MR

Mocno sceptyczny wobec publicznych deklaracji przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ministerstwa Rozwoju jest resort spraw wewnętrznych i administracji – z Mariuszem Kamińskim na czele.

Jak słyszymy od naszych źródeł w rządzie, szef MSWiA jest przeciwnikiem przyspieszania terminu otwierania granic – zwłaszcza bez obowiązkowej kwarantanny – oraz zniesienia kontroli na granicach. To samo dotyczy rychłego przywrócenia lotów międzynarodowych.

Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, minister spraw wewnętrznych i administracji był także sceptyczny wobec przywrócenia zgromadzeń do 150 osób (szef rządu decyzję w tej sprawie ogłosił w ubiegłym tygodniu).

– Czasem słychać na rządowym zapleczu narzekania, że Mariusz Kamiński jest “hamulcowym” poszczególnych decyzji dotyczących “odmrażania” gospodarki i życia społecznego – przyznają nasi informatorzy. Rozmówcy Wirtualnej Polski podkreślają, że taka postawa ministra wynika tylko i wyłącznie z troski o bezpieczeństwo. – Kamiński uważa, że znoszenie niektórych obostrzeń pod wpływem różnych grup “nacisku” czasem nie trzyma się kupy – słyszymy.

Kontrole graniczne wydłużone. “Trwają konsultacje”

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało w maju, że kontrole graniczne będą wydłużone o kolejnych 30 dni i mają obowiązywać co najmniej do 12 czerwca.

Jak informuje wydział prasowy resortu, ministerstwo “jest w stałym kontakcie z krajami sąsiadującymi”. “Wszelkie decyzje dotyczące ruchu granicznego są i będą poddawane konsultacjom, biorąc pod uwagę życie i zdrowie mieszkańców. Będziemy informowali o dalszych decyzjach dotyczących ruchu granicznego, w tym również w kontekście sezonu wakacyjnego” – informuje wydział prasowy MSWiA pytany o ewentualne zniesienie kontroli.

Morawiecki dziękuje Kamińskiemu i Szumowskiemu

Działania ministra Mariusza Kamińskiego i jego zastępców w resorcie w ostatnich miesiącach są ocenianie w rządzie bardzo wysoko. To szefowi MSWiA podlegają wszystkie służby państwowe walczące z pandemią.

MSWiA@MSWiA_GOV_PL
 

Minister M. Kamiński w @CSK_MSWiA: W marcu, kiedy dotarła do nas fala światowej pandemii związana z , z dnia na dzień musieliśmy zmierzyć się z nowymi, nieznanymi wyzwaniami. Służby podległe musiały błyskawicznie podjąć się zadań, które zrealizowały niezawodnie

Zobacz obraz na Twitterze
Ludzie o tym mówią: 26
 
 

– Chcę podziękować Łukaszowi Szumowskiemu oraz Mariuszowi Kamińskiemu za trudne decyzje, odważne decyzje, które uratowały Polskę przed kataklizmem, jaki widzieliśmy w Europie Zachodniej. Uratowały i spowodowały, że dzisiaj możemy walczyć o nową normalność – mówił o ministrze spraw wewnętrznych i ministrze zdrowia premier Mateusz Morawiecki w środę 2 czerwca.

To do szefa rządu będą należeć ostateczne decyzje w sprawie kolejnych etapów “odmrażania” gospodarki. Te mają zostać ogłoszone już wkrótce.

wp.pl

Komentarze