“Żadne wydatki nie będą kwestionowane, o ile przedsiębiorca wykaże, że są to wydatki związane z działalnością” – tak resort pracy odpowiada na pytanie o przeznaczenie środków z mikropożyczki z urzędu pracy.

 
 
Ministerstwo pracy wyjaśniło, na co mogą być przeznaczone pieniądze z pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.
(PAP)
Ministerstwo pracy wyjaśniło, na co mogą być przeznaczone pieniądze z pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.

Polacy wzięli już z tego tytułu ponad 2 mld zł. I zadają sobie pytanie, czy mogą wydać pieniądze w dowolny sposób, czy jednak powinni się obawiać kontroli ze strony starostwa.

To pytanie zadaliśmy też resortowi rodziny i pracy. W swojej odpowiedzi ministerstwo wyjaśnia, co można z pieniędzmi zrobić. “Środki mają pokryć bieżące koszty działalności gospodarczej” – informuje ministerstwo.

Co to znaczy? Konkretów co prawda resort nie podaje, ale zapewnia, że “żadne wydatki nie będą kwestionowane, o ile przedsiębiorca wykaże, że są to wydatki związane z prowadzoną przez niego bieżącą działalnością gospodarczą”.

Można więc wnioskować, że uzasadnić będzie można tak opłaty za media, czynsz i wypłaty dla pracownika. Obroni się też zakup nowego komputera czy drukarki, o ile poprzedni sprzęt uległ awarii. Co istotne – przedsiębiorca będzie musiał w razie czego udowodnić, że rzeczywiście wykorzystuje go w swojej działalności.

“Aby przedsiębiorca mógł udowodnić wydatkowanie pożyczki zgodnie z celem określonym w ustawie, powinien zachować w celach dowodowych, np. rachunki dokumentujące poniesione wydatki” – informuje ministerstwo. Potwierdza tym samym to, co we wtorek mówił money.pl Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Co z kontrolami? Tu resort aż tak stanowczy nie jest. “Projektując przepisy dotyczące pożyczki skupialiśmy się na skutecznej pomocy przedsiębiorcom, a nie nad uciążliwymi procedurami mającymi na celu kontrolę przedsiębiorców” – czytamy w komunikacie ministerstwa pracy.

Ale jest też gorsza wiadomość. Resort uważa, że “mikroprzedsiębiorca zobowiązuje się w umowie do udzielania rzetelnych informacji i wyjaśnień oraz udostępnienia wszelkich dokumentów związanych z realizacją umowy”.

“Na tej podstawie starosta może zażądać przedstawienia dokumentów potwierdzających wydatkowanie środków z pożyczki zgodnie z ich przeznaczeniem” – puentuje ministerstwo w komunikacie.

money.pl

Komentarze