Wielu z nas (niektórzy codzienne) jeździ niemiecką autostradą. Bliskość granicy sprawia, że korzystamy z tego przywileju i odwiedzamy naszych sąsiadów. Czasem jest to rodzinny wyjazd, większe zakupy, ale w większości praca. Kierowcy powinni wiedzieć, że szykują się zmiany, związane z użytkowaniem niemieckich dróg krajowych i autostrad.

W listopadzie 2016r. doszło do porozumienia między Komisją Europejską a Niemcami. Dotyczyło ono wysokości opłat za korzystanie z niemieckich dróg. Bundestag przyjął poprawki do ustawy.

Co to oznacza?  Jak informuje PAP, Niemcy oraz inni kierowcy będą musieli wykupić winiety. Jeżeli pojazd spełni normy ekologiczne, kierowca może ubiegać się o zniżki w podatku drogowym.

Opłaty za winiety krótkotrwałe będą miały pięć kategorii. Pod uwagę brana będzie pojemność silnika, a także emisja spalin. Najmniejsza dziesięciodniowa opłata to koszt 2,50 euro dla samochodów, które najmniej zanieczyszczają środowisko. Najwięcej, bo około 20 euro może zapłacić właściciel starego auta. Dla zagranicznych kierowców maksymalna opłata za cały rok może wynieść nawet 130 euro.

Zmiany mają nastąpić w 2019 r.

info: http://www.zinfo.pl/artykuly/23273

Komentarze