Z ciekawym projektem dla rowerzystów ma zamiar wyjść Gmina Leśna. Wraz z czeskimi partnerami wdraża projekt „Śladami kupców i rycerzy – rowerem po pograniczu polsko-czeskim”. Jednym z elementów promujących projekt będzie gra planszowa nawiązująca do miejsc i wydarzeń związanych ze Szlakiem.

Głównym celem projektu jest wytyczenie i wypromowanie szlaku rowerowego „Śladami kupców i rycerzy”, który prowadził będzie przez miejscowości w gminie Leśna i trzy miejscowości czeskie – wyjaśnia nam koordynator projektu Natalia Dzioba. – Po stronie polskiej ustawiać będziemy tablice zawierające mapkę oraz informacje turystyczne w czterech językach: polskim, czeskim, niemieckim i angielskim. Oprócz tego wydamy przewodnik turystyczny i grę planszową, która tematycznie nawiązywała będzie do historii regionu i samego szlaku – dodaje.

Gmina liczy na zwiększenie zainteresowania turystów regionem, szczególnie tych na rowerach. Historyczne walory pogranicza, zabytki, legendy i piękne okolice idealnie wpisują się w zapotrzebowanie na szukanie nowych przygód ,właśnie na trasach rowerowych.

W ramach projektu wytyczona zostanie 41 km pętla biegnąca przez Miłoszów, Srbską, Horni Rasnice, Jindrichovice pod Smrkem, Nove Mesto, Pobiedną, Świecie, Stankowice, Czochę i Leśną.

Skąd pomysł wyjaśnia Mirosław SłodzińskiTo jest historyczny szlak wiodący z Leśnej na południe. Prowadził przez Świecie do Frydlantu, Liberca i dalej na południe Europy. Stąd pomysł, aby przypomnieć miejsca związane z dziejami pogranicza polsko-czeskiego.

Jest czym się chwalić, po obu stronach granicy jest wiele miejsc o walorach krajobrazowych, kulturowych, historycznych i przyrodniczych. Warto zwrócić uwagę na dziedzictwo historyczno-kulturowe np. najstarszą sieć osadniczą, stary szlak handlowy czy trasy husyckich wypraw wojennych. Mimo wielu atrakcji turystycznych jakie posiada gmina Leśna wciąż konieczne jest zachęcenie turystów do odwiedzania tego regionu.

Koszt projektu w 85% zostanie pokryty z środków unijnych.

info: eluban.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here