Samorząd Dolnego Śląska konsekwentnie inwestuje w nowoczesne i skuteczne leczenie onkologiczne. Zarząd województwa zdecydował o przekazaniu kolejnych środków na sprzęt medyczny i infrastrukturę służącą leczeniu osób z chorobami nowotworowymi. Dolnośląskie szpitale otrzymają na ten cel prawie 156 mln zł.
Jednym z priorytetów samorządu Dolnego Śląska jest systemowe wsparcie leczenia chorób nowotworowych. W ostatnich latach istotnie zwiększono dostępność do nowoczesnych metod i procedur medycznych w całym województwie. Rozbudowano sieć placówek leczniczych – w ubiegłym roku powstały zamiejscowe oddziały Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego (DCO) w Jeleniej Górze i Legnicy, niebawem swoją działalność rozpocznie pierwsze w regionie Centrum Chorób Piersi (Breast Unit w DCO), a kilka dni temu zarząd poinformował o rozpoczęciu prac projektowo-koncepcyjnych nad budową Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu.
– Leczenie chorób nowotworowych jest wielkim wyzwaniem i wymaga coraz większych nakładów finansowych. Chcemy, żeby to leczenie było skuteczniejsze i przebiegało w lepszych warunkach. Dzisiejsza decyzja zarządu oznacza przekazanie dolnośląskim placówkom onkologicznych blisko 156 mln zł na kolejne inwestycje. Dzięki tym pieniądzom na Dolnym Śląsku pojawi się nowoczesny sprzęt i nowe oddziały onkologiczne. To pozwoli na skuteczniejszą diagnostykę i szybsze wdrożenie ścieżki leczenia, a wszyscy wiemy, że czas jest bardzo istotnym czynnikiem w walce z chorobami nowotworowymi – mówi marszałek Cezary Przybylski.
Zdecydowano o dofinansowaniu 10 inwestycji w ośmiu dolnośląskich placówkach. Wśród konkretnych przedsięwzięć, które zostaną sfinansowane przez samorząd województwa (środki Regionalnego Programu Operacyjnego) znajdują się m.in. zakup rezonansu magnetycznego dla ZOZ w Świdnicy, wyposażenie pracowni endoskopii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego czy nowy tomograf komputerowy dla Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Część złożonych wniosków zakłada też prace inwestycyjne, takie jak modernizacja bloku operacyjnego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy czy budowa Ośrodka Diagnostyki i Terapii Nowotworów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu.
Konsekwentnie rozwijamy potencjał jednostek leczących nowotwory. Naszym celem jest przy tym nie tylko unowocześnianie metod leczenia nowotworów, ale również zwiększanie dostępu do diagnostyki, tak by mogli z niej korzystać mieszkańcy wszystkich części naszego województwa. Właśnie dlatego pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego trafią do placówek w całym regionie: od Wrocławia po Zgorzelec – dodaje Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.