Urząd marszałkowski rozdzielił 187 mln zł na inwestycje w zabytki. Świeradów-Zdrój otrzymał niemal 3 mln zł na rewitalizację budynku byłego dworca kolejowego. Na dawnej stacji ma powstać centrum muzealno – kulturalne. Tylko co właściwie to oznacza?

Dawny budynek stacyjny ma zostać zaadaptowany na muzeum i mini dom kultury za niemal 3,5 miliona złotych, dofinansowanie stanowi 83% wartości projektu. O dofinansowaniu pisaliśmy o tym tutaj.

Inwestycja obejmie remont i częściową przebudowę budynku dworca wraz z adaptacją terenu przyległego. Strefa muzealna obejmie parter i teren przyległy do budynku, na piętrze powstaną trzy studia dla dzieci i młodzieży – mówi Mariusz Pysz, inspektor do spraw infrastruktury komunalnej w UM Świeradów-Zdrój.

Parter budynku będzie pełnił funkcję muzealną, powstanie tu muzeum Kolei Izerskiej. W sali na parterze znajdzie się makieta odcinka Kolei Izerskiej od Gryfowa do Świeradowa-Zdroju z jego charakterystycznymi punktami, wsparta multimediami i starymi fotografiami. W kolejnej sali muzealnej znajdzie się stała ekspozycja i będzie ona pełniła funkcję konferencyjną. Do zagospodarowania jest również stary magazyn pocztowy. Stanie tam mała lokomotywa spalinowa, do której będzie można wejśc i obejżeć ją z bliska. W planie jest wybudowanie galerii, dzięki której będzie można obejrzeć ją z góry. W chwili obecnej rozpatrywane są dwie kandydatury lokomotywa Ryś i  lokomotywa spalinowa  typu Ls180 serii Sm03.

Zaskakujący jest projekt adaptacji terenu przyległego do budynku.
Tu planujemy budowę dwóch odcinków torów dla plenerowej prezentacji taboru obsługującego odcinek Kolei Izerskiej do Świeradowa. Na jednym torze będziemy prezentować parowozy, na drugim wagony. Jaki to będzie ostatecznie tabor dowiemy się po ustaleniach z muzeami – mówi Mariusz Pysz.

Piętro budynku zostanie przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Powstanie tu mini studio nagrań, atelier fotograficzne i sala plastyczna.

Plany centrum muzealno – kulturalnego wyglądają imponująco, na efekt końcowy będziemy musieli poczekać do 2018 roku. Prace budowlane winny ruszyć już w czerwcu.

 

źródło: http://eluban.pl/swieradow-zdroj/5946,muzeum-z-lokomotywa-w-srodku.htm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here