Spore zainteresowanie u osób przejeżdżających drogą przez Proszówkę wywołał widok kilkunastu wozów strażackich, policjantów kierujących ruchem i pogotowia na sygnale.

 

W środę 28 czerwca 2017 roku kilkanaście zastępów straży pożarnej, wraz z policją i pogotowiem na terenie Zakładu FF Polmex w Proszówce prowadziło ćwiczenia pod kryptonimem „Polmex 2017”. Doroczne ćwiczenia jednostek państwowej straży pożarnej, jednostek OSP z terenu naszego powiatu i powiatów ościennych mają sprawdzić umiejętności strażaków i ewentualnie wyłapać mankamenty, które przy prawdziwym pożarze mogą się źle skończyć.

Scenariusz dzisiejszych ćwiczeń zakładał, iż około godziny 9.50 w magazynie pianki meblarskiej zlokalizowanym w przyziemiu w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej doszło do zapalenia się składowanej tam pianki meblarskiej. Pożar został wykryty przez System Sygnalizacji Pożaru. Z powodu silnego zadymienie pracownicy zakładu nie są w stanie zlokalizować i ugasić samodzielnie powstałego pożaru.

Na Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego PSP uruchomił się alarm monitoringu pożarowego informujący o pożarze w Zakładzie w Proszówce. Dyżurny SK KP zaakceptował zgłoszenie z monitoringu, i rozpoczął dysponowanie zastępów zgodnie z obowiązującą procedura alarmowania dla tego typu zdarzenia.
W trakcie dysponowania jednostek do zdarzenia dyżurny otrzymuje potwierdzenie od pracownika ochrony o pożarze w magazynie pianki meblarskiej.

W tym samym czasie z zakładu ewakuowani zostają pracownicy, którzy udają się we wcześniej wyznaczone, bezpieczne miejsce.

Jako pierwsze na miejsc zdarzenia przybywają zastępy: OSP Mirsk, OSP Gryfów Śl. oraz OSP Proszówka. Strażacy udają się na rozpoznaje, podczas którego ustalają miejsce powstania pożaru jego rozmiar i kierunek rozprzestrzeniania się.

ożarem objęte jest całe pomieszczenie magazynu z pianką meblarską. Pożar rozprzestrzenił się na więźb dachową magazynu i stanowi zagrożenie dla szwalni i strychu w strefie C.

Podczas ewakuacji pracowników okazuje się że brakuje 5 osób. Pracownicy z niewiadomych powodów zostali na hali. Podczas przeszukania hali strażacy odnajdują rannych (pozorantów) pracowników, których wynoszą z hali i przekazują ratownikom medycznym, którzy transportują poszkodowanych do szpitali.

Istnieje potrzeba organizacji zapotrzebowania wodnego w dużej wydajności, dlatego dowodzący akcją dysponują do działań strażaków Kompanii Ratowniczo-Gaśniczej „Lwówek”.

Akcja toczyła się błyskawicznie. Kilkanaście jednostek straży, policja, pogotowie, pracownicy zakładu … Wszyscy wiedzieli co do nich należy i co mają robić. Nad przebiegiem działań cały czas czuwali Komendant KP PSP w Lwówku Śląskim mł. bryg. Mariusz Mróz oraz Naczelnik Wydziału Operacyjno- Szkoleniowego w KP PSP w Lwówku Śląskim st. kpt. Mirosław Ożogowski, którzy będą teraz szczegółowo analizowali prace strażaków.

Policjanci KPP w Lwówku Śląskim przez cały czas zabezpieczali miejsce prowadzonych działań, kierowali ruchem na drodze wojewódzkiej, ustalali tożsamość osób poszkodowanych, a po zakończeniu działań strażaków policjanci z grupy dochodzeniowo- śledczej przystąpili do ustalania przyczyn pożaru i wykrycia (zgodnie ze scenariuszem) sprawcy podpalenia. Działania lwóweckich policjantów prowadzone były pod czujnym okiem Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Lwówku Śląskim podinsp. Tomasza Szczurowskiego.

Działania służ ratowniczych prowadzone na terenie powiatu lwóweckiego obserwował także Burmistrz Olgierd Poniźnik.

Wykaz sił i środków biorących udział w ćwiczeniach:
JRG Lwówek Śl. – GBA Pr 2/24/750, SOp (Ford Ranger), GCBA 8/50, SHD 23 – łącznie 11 strażaków.
OSP Gryfów Śląski –GBA 2,5/23 – 4 strażaków
OSP Mirsk – GCBA 5/36 – 4    strażaków
OSP Pilchowice – GBA 2/18    – 4 strażaków
OSP Lubomierz – GBA 3/16 – 4 strażaków
OSP Wleń – GBA 4/29 – 4
OSP Proszówka – SLRt – 3 strażaków
OSP Rząsiny – GBM 2,5/8 – 4 strażaków

KOMPANIA RATOWNICZO-GAŚNICZA „LWÓWEK”
JRG Lwówek Śl. – SLOp (Ford Transit) – 2
OSP Janowice Wielkie – GBA 2,5/16 – 5 strażaków
OSP Łomnica    – GBA 2,5/24 – 5 strażaków
OSP Sosnówka – GCBA 5/32 – 5 strażaków
OSP Piechowice – GBA 2,5/24 – 5 strażaków
OSP Szklarska Poręba – GBA 2,5/16/4 – 5 strażaków

Państwowe Ratownictwo Medyczne – Pogotowie Ratunkowe Jelenia Góra ZRM     – 4 osoby
Komenda Powiatowa Policji w Lwówku Śl.     – 3 radiowozy – Grupa dochodzeniowo-śledcza – łącznie 8 policjantów.
Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim, PCZK – 3 osoby.
Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śl., Zarządzanie Kryzysowe, Straż Miejska – łącznie 4 osoby.
– Ćwiczenia pokazały, że najważniejsze jest ludzkie życie, czyli w pierwszej fazie szybka i sprawna ewakuacja z miejsca zagrożenia. – mówił podsumowując dzisiejsze ćwiczenia Komendant KP PSP w Lwówku Śląskim mł. bryg. Mariusz Mróz. – Myślę, że te ćwiczenia pewne rzeczy nam pokazały, będziemy ze strażakami to omawiać na oddzielnym spotkaniu – mówił Komendant, który dodaje także, że ćwiczenia w jego ocenie wypadły bardzo dobrze.

Naczelnik Wydziału Operacyjno- Szkoleniowego w KP PSP w Lwówku Śląskim st. kpt. Mirosław Ożogowski podziękował wszystkim strażakom biorącym udział w dzisiejszych działaniach. Podziękowania skierował także do dyrekcji Zakładu oraz pozostałych służb współdziałających ze strażakami.

Na zakończenie działań na wszystkich czekała gorąca strażacka grochówka.

 

źródło: 24jgora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here