W poniedziałek (05.06 br.) Walery Czarnecki, starosta lubański wraz z Cezarym Przybylskim, marszałkiem województwa dolnośląskiego spotkali się Martinem Putą, Hetmanem Kraju Libereckiego. Podczas spotkania ustalono, że przejście drogowe Czerniawa – Nove Mesto nie zostanie całkowicie zamknięte.

– Podczas rozmów wspólnie ustaliliśmy, że na czas remontu odcinków dróg po obu stronach granic, zostanie wprowadzony ruch wahadłowy. Mam nadzieję, że będzie to duże ułatwienie zarówno dla mieszkańców naszego powiatu jak i również turystów odwiedzających Świeradów-Zdrój – podkreślił Walery Czarnecki, starosta lubański.

W spotkaniu uczestniczyli również Leszek Loch, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu, Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju oraz Agnieszka Zakęś – dyrektor departamentu infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

– Podczas realizacji tej inwestycji zaproponujemy inną technologię wykonania tej drogi. Nie będą modernizowane dwie jezdnie naraz, tylko raz jedna, raz druga. Utrudnień nie unikniemy ale postaramy się je zminimalizować – powiedział Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Przypomnijmy, że przejście graniczne Czerniawa – Nove Mesto miało zostać zamknięte już 21 maja. Po interwencji polskich samorządowców – termin przesunięto na połowę lipca. Problem był jeden, na czas remontu nie wyznaczono objazdu. To oznaczało spore utrudnienia dla mieszkańców oraz turystów.

Projekt „Od zamku Frydlant do zamku Czocha” ma połączyć dwie atrakcje turystyczne. Projekt drogowy na polsko-czeskim pograniczu zakłada wyremontowanie ponad 60 kilometrów dróg. Tylko po stronie polskiej zmodernizowanych zostanie 41 kilometrów. Planowany termin zakończenia realizacji wszystkich robót to 31.12.2018 roku.

– W ramach tego zadania odbędą się trzy odrębne postępowania związane z poprawą stanu technicznego dróg wojewódzkich. Rozstrzygnięto już przetarg na pierwszy odcinek drogi wojewódzkiej relacji Gryfów Śląski – Świecie (do skrzyżowania z drogą wojewódzką 358). Wykonawcą robót będzie firma Budimex S.A. a termin realizacji zadania zaplanowany został do 31 maja 2018 roku. Wartość zamówienia przekracza 6,6 miliona złotych – mówi Walery Czarnecki – Na pozostałe dwa odcinki z Platerówki do Świecia (od skrzyżowania z drogą wojewódzką 360) oraz z Proszówki do granicy państwa, w poniedziałek ogłoszono już przetargi – dodaje starosta.

Autor: Powiat Lubań

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here