Resuscytacja małego dziecka. Jesteś świeżo upieczonym rodzicem? Wiesz, jak pomóc swojemu dziecku, jeśli zrobi się sine lub przestanie oddychać? Większość osób dzwoni w pierwszej kolejności po pogotowie, tracąc czas, zamiast przystąpić do pierwszej pomocy i utrzymania funkcji życiowych dziecka. Niestety niewiele osób wie, jak odpowiednio działać lub wykonać resuscytację niemowlakowi. Wszystkie kroki tłumaczy dokładnie na swoim filmiku ratownik medyczny Adrian Zadorecki. Warto je poznać!

Kiedy niemowlę jest sine lub nie oddycha, oznacza to, że prawdopodobnie doszło do ustania czynności serca z utratą świadomości. Powinniśmy wtedy jak najszybciej udzielić mu pierwszej pomocy i wdrożyć resuscytację krążeniowo-oddechową, jeśli zajdzie taka potrzeba. Niewiele osób jednak wie, jak prawidłowo pomóc dziecku. Całą czynność wytłumaczył na krótkim filmiku ratownik medyczny Adrian Zadorecki, który prowadzi także kursy pierwszej pomocy. Warto zapamiętać wszystkie kroki resuscytacji, aby w tak stresowej sytuacji wiedzieć, co robić. Nigdy nie wiadomo kiedy w naszych rękach znajdzie się czyjeś życie.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa – co to jest?

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) jest zespołem działań, które wykonuje się u osób z podejrzeniem nagłego zatrzymania krążenia. Aby resuscytacja przyniosła oczekiwane efekty, tj. doprowadziła do przywrócenia podstawowych czynności życiowych – oddechu i krążenia, powinna być wykonywana zgodnie z wytycznymi Polskiej Rady Resuscytacji. Nagłe zatrzymanie krążenia może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu w ciągu kilku minut. Dlatego ważne jest, aby przystąpić do pierwszej pomocy jak najszybciej.

RKO u niemowlaka – podstawowe różnice

Resuscytacja u niemowlaka różni się od resuscytacji osoby dorosłej ze względu na budowę ciała. W trakcie oddychania usta-usta należy włączyć w tę czynność jeszcze nos, obejmując ustami usta i nos dziecka. Najczęściej popełnianym błędem przy pomocy niemowlakom w trakcie nagłego zatrzymania krążenia jest brak podjęcia działań resuscytacyjnych. Z reguły rodzic najpierw sięga po telefon, aby wezwać służby medyczne, a najważniejszy jest jednak tutaj czas reakcji i jak najszybsze rozpoczęcie działań resuscytacyjnych.

RKO krok po kroku

1. Podejdź do dziecka i oceń, czy jest bezpieczne i możesz udzielić mu w tym miejscu pomocy.

2. Powiedz coś do niego, aby sprawdzić czy reaguje. Dobrym sposobem jest też klepnięcie lub połaskotanie niemowlaka w stopy czy po brzuchu. Jeśli nie ma reakcji, przejdź szybko do następnych czynności.

3. Zawołaj kogoś kto jest obok, aby zadzwonił po pogotowie na nr 112 lub 999. Ty przejdź do dalszych działań. Jeśli nikogo nie ma w pobliżu, telefon po pomoc zostaw na później. Najważniejsze jest jak najszybsze udzielenie dziecku pomocy.

4. Ułóż dziecko na plecach i odchyl delikatnie głowę do tyłu. Głowa noworodka ze względu na jego inną anatomię nie powinna być odchylona zbyt mocno.

Odchylamy głowę do tyłu w pozycję pośrednią tak, aby nosek skierowany był pionowo ku górze. Sprawdzamy, czy nie ma nic w ustach i sprawdzamy oddech – mówi na filmiku instruktażowym Zadorecki.

Jeśli klatka piersiowa unosi się i w czasie 5-10 sekund nie widać żadnych ruchów, to znaczy, że dziecko nie oddycha i potrzebuje jak najszybciej resuscytacji.

5. Wykonaj 5 oddechów ratunkowych. Pamiętaj, aby objąć ustami jednocześnie okolicę ust i nosa. Chodzi o to, by zastosować metodę usta-usta-nos. Oddechy powinny być delikatne, jednosekundowe. Ich prawidłowość możesz obserwować na unoszącej się klatce piersiowej dziecka (po opadnięciu klatki piersiowej wykonaj kolejny oddech). Często ta czynność pozwala na przywrócenie akcji serca. Jeśli dziecko wciąż nie oddycha przystąp do resuscytacji.

Ile powinno być powietrza? Tyle ile mamy w ustach. To mają być takie „pufnięcia”, aby klatka piersiowa się uniosła. Jeżeli po 5-ciu oddechach widzimy reakcję dziecka – super, kładziemy wtedy je w pozycji bocznej. Jeżeli nie – przystępujemy do resuscytacji – tłumaczy ratownik.

6. Jedną rękę włóż pod plecy dziecka lub przytrzymaj nią głowę, by ją ustabilizować. Drugą ręką wykonaj uciśnięcia. Ułóż palec wskazujący i środkowy prostopadle do klatki piersiowej w dolnym odcinku mostka pomiędzy sutkamiProstopadle uciskaj klatkę na 1/3 jej grubości. W ten sposób wykonaj 30 uciśnięć. Następnie ponów 2 wdechy.

Resuscytację prowadzimy tak długo, aż dziecko zacznie oddychać, nabierze kolorów, zacznie kaszleć, zacznie się poruszać. Jeżeli nic takiego nie następuje, prowadzimy reanimację tak długo, aż przyjedzie pogotowie ratunkowe bądź wyczerpiemy się z sił i nie będziemy dalej w stanie tego czynić – dodaje ekspert.

7 . Najważniejsze, aby dziecko przez minutę miało wdrożoną resuscytację. Po tym czasie zadzwoń na pogotowie i przystąp ponownie do resuscytacji. Jeśli możliwe jest wezwanie pomocy bez przerwy, np. skorzystanie z zestawu głośnomówiącego w telefonie, wezwij pomoc, nie przerywając resuscytacji.

Jeżeli mamy zestaw głośnomówiący, wykorzystajmy to. Połóżmy telefon obok dziecka, rozpocznijmy resuscytację i rozmawiajmy z dyspozytorem. Nie traćmy czasu na to, aby dziecko pozostawało bez ucisku w klatce piersiowej. Uciski gwarantują przepływ krwi do mózgu, a ratując mózg, ratujemy cały organizm tego dziecka – ostrzega Zadorecki.

Zobacz film:



źródło: hellozdrowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here