Zaułek jest również miejscem pokazującym jak ważne dla miasta są dzieje związane z historią szklarstwa. Co roku osoby i ich rodziny, które tę historie współtworzyły zapraszane są na Dzień Hutnika do Leśnej Huty właśnie do Zaułka Szklarzy.

Tu przypominane są tradycje szklarskie i przy poczęstunku zorganizowanym przez Karczmę Hutnika wspominane czasy, w których Huta Julia prężnie działała w Szklarskiej Porębie. Dzień Hutnika, dzięki zaangażowaniu gospodarzy Leśnej Huty Państwa Małgorzaty i Henryka Łubkowskich daje możliwość pielęgnowania tradycji szklarskich w mieście pod Szrenicą.

W tym roku uczczono pamięć zmarłego w grudniu 2016 Mirosława Kupisa, hutnika i samorządowca.

Mirosław Kupis jako radny Rady Miejskiej 3-ch kadencji, piastował funkcje Wiceprzewodniczącego Rady. Reprezentował Szklarską Porębę w Związku Gmin Karkonoskich. Pełnił tam funkcje Członka Zarządu a następnie Przewodniczącego Zgromadzenia Związku.

Wiele energii i sił poświęcił kultywowaniu tradycji Walońskich i Hutniczych. Był współzałożycielem i członkiem Bractwa Walońskiego. Dbał o tradycje hutnicze a także był pomysłodawcą i współzałożycielem Zaułku Szklarzy przy Leśnej Hucie. Dbał o upamiętnianie koleżanek i kolegów  z branży szklarskiej. Zawsze był zaangażowany w Szklarskie Majówki organizowane tradycyjnie przy Przedszkolu na Hucie. Tu dzieci i młodzież poznawały tradycje hutnicze Szklarskiej Poręby, a dorośli wspominali okres rozkwitu sztandarowego zakładu pracy.

źródło: 24jgora.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here