INTERCAMP POLSKA 2024

Intercamp to jedno z większych wydarzeń skautowych na świecie, które odbywa się corocznie już od 55 lat. Odbywa się corocznie w inny kraju w weekend Zielonych Świątek, a tegoroczna edycja ma miejsce w Polsce na Dolnym Śląsku, w krajobrazowym Świeradowie-Zdroju od 17 do 20 maja. Wolontariusze – harcerze i harcerki ze Związku Harcerstwa Polskiego przez ponad rok przygotowywali i wspierali wydarzenie swoją ekspercką wiedzą.
W zlocie uczestniczy ok. 3 tysięcy skautów z całej Europy oraz Stanów Zjednoczonych w tym aż 850 harcerzy i harcerek z Związku Harcerstwa Polskiego – organizatora zlotu. Oficjalnym partnerem tego wydarzenia jest Polska Fundacja Narodowa. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest szeroko pojęty kosmos. Organizatorzy opierają swój program na badaniu astronomii, wszelakich gwiazdach, a także wpływie zanieczyszczenia światłem i smogiem na środowisko. Tematyka ta jest inspirowana przede wszystkim miejscem zlotu, które słynie z Izerskiego Parku Ciemnego Nieba.

VIDEO

FOTO

 

IDEA

Tematyka tegorocznej edycji opiera się na kosmosie i wpływie człowieka na środowisko naturalne. Program zlotu skupia się na 4 wybranych Celach Zrównoważonego rozwoju: dostępna i czysta energia, odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, życie na lądzie oraz działania w dziedzinie klimatu. Będziemy propagować wiedzę o metodach wspierania zrównoważonego rozwoju i astronomii w zakresie STEM – Nauka (Science), Technologia (Technology), Inżynieria (Engineering) and Matematyka (Mathematics).
W Świeradowie-Zdroju na skautów i skautki będzie czekać mnóstwo atrakcji. Od ciekawych gier i zabaw, po wieczorne koncerty. Do tego odbędzie się tzw. Potluck Dinner, czyli nieodzowny element każdego Intercampu, jakim jest festiwal regionalnego jedzenia. Uczestnicy przywożą ze sobą oprócz pozytywnej energii i chęci do poznawania obcych kultur potrawy ze swoich krajów i opowiadają o nich. Jest to wyjątkowa uczta, która nie tylko ucieszy smakoszy, a także tych żądnych nowych doświadczeń.
Młodzi skauci podczas Intercampu wyruszą na wędrówkę po Górach Izerskich po wyznaczonych trasach, wezmą udział w różnych zadaniach na terenie zlotu, a także odbędą służbę, czyli nieodzowny element harcerskiego wychowania – pomogą lokalnemu środowisku we współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej NATURA 2000 „Izerska Łąka”. Organizatorzy chcą, żeby wydarzenie, jakim jest Intercamp 2024, nie tylko zapadło w pamięć uczestników, a także pozostawiło po sobie dobre ślady.

 

HISTORIA

Intercamp to jedna z większych imprez skautowego świata, której tradycja sięga aż 1967 roku. To właśnie wtedy trzy zaprzyjaźnione drużyny z Niemiec, Holandii i Belgii postanowiły zrobić wspólny międzynarodowy biwak. Od tamtego czasu wydarzenie to odbywa się systematycznie co roku w innym kraju z coraz to nowymi reprezentantami z różnych krajów. W ubiegłym roku wydarzenie odbywało się w Vogelsang w Niemczech, a ostatni Intercamp w Polsce miał miejsce w Nysie w 2015 roku.

 

materiał: podharcmistrz Jan Olchowik
Rzecznik prasowy Intercamp Polska 2024

zdjęcia: Julia Grzędowska, Mikołaj Żabiński, Miłosz Pawlak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here