Pragnę przedstawić Państwu dzisiaj drugą część z cyklu porad “Jak zabezpieczyć się przed włamaniem” – serdecznie zapraszam do lektury i zachęcam do rozpropagowania wśród mieszkańców, Państwa znajomych i czytelników.
Okno – najczęstsza droga włamywacza
Przeprowadzone przez lwóweckich policjantów analizy włamań pokazują jasno, najczęstszą drogą włamywacza są okna. Często pozostawione uchylone czy to w piwnicy czy na parterze. Pamiętajmy, że sprawca przed włamaniem obserwuje dom, posesję. Dlatego pozostawione uchylone okno jest dla niego jasnym sygnałem – tu się można łatwo włamać. Robi to wybijając szybę, przesuwając lub wyważając okucia czy przekręcając klamkę z pozycji uchylnej.
Dlatego szczególnie ważne w ochronie domu jest więc zamontowanie okien antywłamaniowych. Na rynku są już dostępne okna, które posiadają zabezpieczenia przed wszystkimi sztuczkami stosowanymi przez złodziei.
- Hartowane i antywłamaniowe szyby. Szkło użyte do produkcji okien antywłamaniowych powinno być wzmocnione i pokryte specjalną folią, dzięki której szkło nie wypada z okucia w momencie rozbicia. Uniemożliwia to wejście włamywacza przez wybite okno.
- Wzmocnione okucia. Zaczepy antywyważeniowe zapobiegają włamaniom z użyciem siły. Według norm europejskich, okucia o wyższej klasie odporności RC2 są niemożliwe do sforsowania nawet za pomocą takich narzędzi jak śrubokręt, łom czy obcęgi.
- Klamki z blokadami. Nowoczesnych klamek nie da się rozwiercić za pomocą śrubokrętu. Niemożliwe jest także przesunięcie przez włamywacza klamki z pozycji uchylnej na otwartą, na przykład za pomocą sznurka. Najlepiej jeśli klamki posiadają dodatkowe zamki na klucz.
Warto zastanowić się nad jeszcze jedną sprawą. Czym zasłonić okna?
Wieczorem, kiedy wewnątrz domu zapala się światło, okna powinny zostać szczelnie zasłonięte. Ta z pozoru banalna rada, przydałaby się wielu osobom, które w przeszłości obrabował Michael Fraser były włamywacz obecnie specjalista ds. zabezpieczeń. Były złodziej tłumaczy, w jaki sposób wybierał mieszkania do włamania. Oprócz przypadków, kiedy wartościowe przedmioty były widoczne od razu przez nieosłonięte okno, Fraser kierował się także sprytem. Na przykład, duża ilość książek na półkach to dla niego sygnał, że dom należy prawdopodobnie do przedstawicieli klasy średniej i może się w nim znajdować droga biżuteria i oszczędności. Ładnie urządzone pokoje dziecięce i duża ilość zabawek to z kolei znak, że rodzina jest stabilna finansowo.
Dobrym rozwiązaniem chroniącym przed takimi praktykami włamywaczy są rolety zewnętrzne. Nowoczesne rolety dostępne na rynku są estetyczne, redukują hałas i zapobiegają nadmiernemu przegrzewaniu latem. Chronią też dom pod nieobecność mieszkańców, ponieważ opuszczony pancerz rolety jest niemożliwy do podniesienia przez włamywacza.
Zachęcamy do stosowania powyższych zabezpieczeń osoby prywatne ale także firmy i wspólnoty mieszkaniowe. Montaż np. klamek okiennych z blokadami w oknach piwnicznych i na klatkach schodowych jest niewątpliwe krokiem w kierunku zabezpieczenia całego budynku wielorodzinnego. Ale przede wszystkim apelujemy o częste sprawdzenia czy okno jest po prostu zamknięte.
/mk Mateusz Królak