To już rok, kiedy mieszkańcy powiatu lubańskiego za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mogą zgłaszać zagrożenia, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo. Od początku działalności aplikacji KMZB lubańscy policjanci odnotowali blisko 368 zgłoszeń. Wszystkie sygnały zostały sprawdzone, a 189 z nich się potwierdziło.

Minął już rok od kiedy na terenie powiatu lubańskiego funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to zostało stworzone, aby zapewnić mieszkańcom łatwiejszy kontakt z Policją. Dzięki aplikacji mogą oni łatwo i anonimowo zgłaszać sytuacje w swoim otoczeniu, które według nich bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa.

Od momentu uruchomienia aplikacji tj. 5 października 2016 roku Komenda Powiatowa Policji odnotowała 368 zgłoszeń, gdzie 189 zgłoszenia potwierdziły się. Dużą grupę stanowią zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym – 139 zgłoszeń ,a w tym tj. przekraczanie dozwolonej prędkości – 81, nieprawidłowe parkowanie – 21, czy niewłaściwa infrastruktura drogowa – 22. Do kolejnej grupy najczęściej wskazywanych uciążliwości zalicza się między innymi spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 33, akty wandalizmu – 7, oraz dzikie wysypiska gdzie odnotowano 6 zgłoszenia.

Każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji. Funkcjonariusze sprawdzają i monitorują miejsca, które zostały naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dlatego też lubańska Policja zachęca do dalszego korzystanie z aplikacji KMZB w celu poprawy stanu bezpieczeństwa Naszego powiatu.

Przypominamy, jednak że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Autor: asp. Magdalena Juźwicka

eluban.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here