Mundurowi pełniący służbę na terenie powiatu lubańskiego od początku ogłoszenia pandemii wspierają służby sanitarne w walce z Covid-19. Policjanci wspólnie ze strażnikami miejskimi oraz wojskiem przynajmniej raz na dobę sprawdzają czy dana osoba znajduje się we wskazanym miejscu kwarantanny. Informują także o możliwości zainstalowania bezpłatnej i bezpiecznej aplikacji „Kwarantanna domowa” umożliwiającej potwierdzenie miejsca w, którym przebywasz.

W ostatnim czasie liczba osób z powiatu lubańskiego objętych kwarantanną znacznie wzrosła. Dodatkowe czynności, z którymi mierzą się policjanci nie wpływają na  zadania wynikające z wykonywanych obowiązków służbowych jednak w tym bardzo trudnym dla nas wszystkich czasie policjantów wspierają lubańscy strażnicy miejscy oraz żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.
Sprawdzanie osób przebywających na kwarantannie odbywa się w pobliżu ich miejsca przebywania. Mundurowi dzwonią na telefon komórkowy osoby izolowanej, który został przekazany przez służby sanitarne, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu, bez konieczności osobistego kontaktu. Funkcjonariusze w trakcie rozmowy pytają czy nie potrzebują dodatkowej pomocy ze strony służb pomocowych.

Przypominają także o możliwości zainstalowania na swoim telefonie komórkowym aplikacji „kwarantanna domowa”, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.
W trosce o zdrowie i życia nas wszystkich stosujmy się do zaleceń i wytycznych służb sanitarnych w zakresie obowiązkowej kwarantanny. Pamiętajmy o powszechnym nakazie zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, dezynfekcji rąk oraz zachowaniu dystansu społecznego.

asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here