“Mój bank teraz nie działa, a pilnie muszę zapłacić za paczkę z allegro. Zapłacisz za mnie? Oddam jutro.” – jeśli otrzymacie tego typu wiadomość od Waszego znajomego na Facebooku, lepiej dobrze się zastanówcie, czy po drugiej stronie faktycznie pisze osoba, którą znacie.

Wiadomości od znajomych z prośbą o pilne opłacenie zakupów, przesyłki lub innych należności to nowa metoda oszustów na wyciąganie pieniędzy od nieświadomych użytkowników serwisu Facebook.

Oszuści włamują się na konto danej osoby, a następnie – zwykle w późnych godzinach zaczepiają w facebookowym messengerze znajomych z którymi dana osoba najczęściej rozmawia. W wiadomości zawiera prośbę o opłacenie należności – to akcja z kartami podarunkowymi, które rozsyła automat po zaksięgowaniu wpłaty na konto. Nie należy opłacać takiej karty! Cyberprzestępcy liczą na nieświadomość i zaufanie danego użytkownika do swojego znajomego, by mu pomógł. W momencie kiedy tego typu karta zostanie opłacona, cyberprzestępca natychmiast zniknie ze swoim łupem, pozostawiając jedynie pretensje do właściciela konta, które zostało zhakowane.

Jeśli podobna sytuacja przydarzy Wam się w przyszłości, to lepiej od razu skontaktujcie się z nim poza Facebookiem. Cyberprzestępcy mają już idealne wymówki na ewentualny brak możliwości nawiązania kontaktu poza serwisem społecznościowym – zwykle wymigują się pisząc o rozładowanej baterii telefonu albo urządzeniu w naprawie.

Warto więc mieć się na baczności i bardziej nieufnie podchodzić do tego, kto może siedzieć po drugiej stronie czatu.

info: RadioZet.pl/AM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here