zdjęcie: SKY WALK Świeradów-Zdrój
 
Ostatnie miesiące władze jakby przespały. Teraz burmistrz pisze, że ma plan. Ksiądz i przedsiębiorcy łapią się za głowę i piszą do burmistrza.

O tym, iż na obrzeżach Świeradowa- Zdroju powstaje największa w Polsce wieża widokowa od miesięcy wie chyba każde zamieszkujące uzdrowisko dziecko. W założeniu atrakcja miała przyciągać rzesze turystów. I pewnie tak będzie. Inwestycja jest już na ukończeniu, jednak Miasto zaspało. Pod koniec marca opieszałość w działaniach burmistrzowi Marciniakowi wytknęli dziennikarze z Radia Wrocław. Donosili oni, iż Gmina nie wybudowała dotąd wodociągu, kanalizacji ani nawet drogi do atrakcji. Jak się okazuje te rzesze turystów będą miały także spory problem z zaparkowaniem samochodów, bo nie ma parkingów. Ale burmistrz Marciniak twierdzi, iż ma plan.

 

W ostatnim numerze gminnej gazety Roland Marciniak wskazuje rozwiązania, które mają ułatwić turystom dotarcie do wieży widokowej. W tym celu burmistrz proponuje zmianę organizacji ruchu na szeregu ulic, dwukierunkowe chce zamienić na jednokierunkowe z możliwością parkowania przy jednej krawędzi oraz przy niektórych ulicach planuje wprowadzić możliwość parkowania na chodnikach.

Oto proponowany plan działania w zakresie organizacji ruchu wokół wieży, który przedstawię w punktach, aby łatwiej nam było dyskutować i konsultować poszczególne rozwiązania” – pisze R. Marciniak i wymienia:

 1. ulica Dąbrowskiego od ulicy Górskiej będzie zamknięta dla samochodów za wyjątkiem mieszkańców;
 2. ulica Leśna na odcinku od Górskiej do Głowackiego będzie jednokierunkowa;
 3. ulica Kilińskiego będzie dwukierunkowa z zakazem wjazdu samochodów za wyjątkiem mieszkańców i transportu publicznego;
 4. ulica Parkowa od Wyszyńskiego do Orzeszkowej będzie jednokierunkowa w górę z możliwością parkowania na jednym pasie dla 100 aut;
 5. na ulicy Piłsudskiego zwiększymy ilość miejsc postojowych po lewej i po prawej stronie do łącznie 78 miejsc;
 6. ulica Piłsudskiego od Wyszyńskiego do Zdrojowej dopuścimy parkowanie po lewej stronie na chodniku ok. 15 miejsc postojowych;
 7. ulica Wyszyńskiego to 90 miejsc postojowych;
 8. wzdłuż ulicy Widokowej powstanie 60 miejsc postojowych;
 9. ulica Piastowska od Zdrojowej do Wyszyńskiego będzie strefą zamieszkania z wydzielonymi 45 miejscami postojowymi;
 10. ulica 3 Maja – 52 miejsca postojowe;
 11. ulica Dojazdowa – 25 miejsc postojowych;
 12. ulica Górska od Granicznej do Mickiewicza jednokierunkowa z jednym pasem do parkowania dla 80 aut;
 13. ulica Ratowników Górskich od hotelu Stary Zdrój do stacji benzynowej jednokierunkowa z dopuszczeniem parkowania na jednym pasie dla 60 aut;
 14. plac przy Stacji Kultury będzie jednym z parkingów buforowych dla prawie 300 aut;
 15. ulica Majowa jednokierunkowa z postojem dla 20 aut;
 16. ulica Krótka postój dla 20 aut;
 17. ulica Źródlana jednokierunkowa od Zakopiańskiej do Strumykowej;
 18. ulica Zakopiańska od stadionu do ulicy Krótkiej poszerzenie pasa drogowego o pobocza na postój dla 250 aut;
 19. ulica Strażacka na odcinku od kolei gondolowej do Młynicy poszerzenie pobocza na postój 150 aut;
 20. wypłaszczenie przy nowo budowanym centrum rowerowym z miejscami postojowymi dla 240 aut. Łącznie wokół centrum miasta i kolei gondolowej zorganizujemy 1600 miejsc postojowych, którymi będzie zarządzać gmina. Do tego trzeba doliczyć prywatne miejsca postojowe na ok 1100 aut. Zmiany w organizacji ruchu będą wprowadzane etapami. Trzeba wykorzystać moment otwarcia wieży Sky Walk Świeradów-Zdrój, aby uregulować ruch samochodów w centrum naszego uzdrowiska.
 21. Dla pieszych oznaczymy dokładniej kilka dojść do wieży: od strony Stogu Izerskiego, niebieski szlak z centrum miasta, od strony Malachitu, od kolei gondolowej do wieży. Jednocześnie pracujemy intensywnie nad uruchomieniem wyciągu gondolowego do wieży od ulicy Nadbrzeżnej, gdzie w ciągu 2 lat powstanie duży parking buforowy na 400-500 aut. Naszym celem jest zorganizowanie parkingów buforowych dla gości jednodniowych przy kolei gondolowej i ulicy Nadbrzeżnej;
 22. Przy oznaczaniu dojścia do wieży dla pieszych wykorzystamy nasz system nawigacji miejskiej na słupach informacyjnych.

– wyjaśniał w notatniku świeradowskim burmistrz Marciniak, który oprócz pomysłów przekształcenia centrum uzdrowiska w wielki parking pochwalił się także autorską inicjatywą zorganizowania transportu publicznego:

Dowożenie z miejsc postojowych do wieży, gondoli, czy deptaka zdrojowego chcemy oprzeć na miejscowych taksówkarzach, jako transporcie publicznym. Pomysł polega na tym, że gmina zakupi i uruchomi automatyczną aplikację dla 30-40 pojazdów, które turyści z dowolnego miejsca postojowego będą mogli zamówić, jako odpłatny dowóz do wieży” – tłumaczy R. Marciniak, który przyznaje, iż testował możliwość organizacji dowożenia turystów autobusem miejskim, ale okazało się, że droga pod wieżę widokową jest zbyt stroma i kręta. Dlatego jego zdaniem sznur taksówek będzie się bardziej sprawdzał.

Burmistrz Marciniak przyznaje także, iż w kolejnych etapach będzie zmierzał do wprowadzenia zmian w organizacji ruchu na następnych ulicach w centrum Świeradowa- Zdroju: „Kolejnym działaniem jest uruchomienie kolejnych jednokierunkowych ulic i organizacja miejsc postojowych w centrum w strefie A i B i miejsc parkingowych buforowych w strefie C uzdrowiska” – chwali się swoimi pomysłami burmistrz Świeradowa- Zdroju.

Jednak te pomysły – czego można się było spodziewać – szybko wywołały prawdziwą burzę, niezadowolenie części mieszkańców, przedsiębiorców, a nawet księży z miejscowej parafii. Ci nie czekając na wcielenie tego planu w życie już napisali obszerną petycję.

Wyrażamy obawy, że proponowane zmiany w znacznym stopniu zmienią charakter naszego kurortu i utrudnią nasze funkcjonowanie jako mieszkańców i przedsiębiorców. Nasze zaniepokojenie budzi plan stworzenia kilkuset miejsc parkingowych na obszarze bezpośrednio przylegającym do Parku Zdrojowego.
Nie rozumiemy i nie zgadzamy się z pomysłem, aby chroniąc widok z nowo powstającej wieży Sky Walk, miejsca parkingowe dla odwiedzających atrakcję zostały przeniesione w ścisłe centrum uzdrowiska. Czyli obszar, który powinien być szczególnie chroniony, ze względu na swoje walory, przyjmie cały ciężar związany z obsługą jednodniowych turystów”. – piszą autorzy skierowanej do burmistrza Marciniaka petycji, którzy punktują wady jego planów i nie kryją związanych z nimi obaw.

Obawiamy się, że kuracjusze i turyści przestaną doceniać walory naszego kurortu i w perspektywie kilku lat, spowoduje to bezpowrotną utratę kuracjuszy i turystów odwiedzających nasze uzdrowisko” – dodają autorzy listu, którzy zwracają także uwagę, iż wprowadzenie proponowanych rozwiązań może stać w sprzeczności z ustawą o lecznictwie, a co za tym idzie Świeradów- Zdrój mógłby nawet utracić status uzdrowiska.

Pod listem do burmistrza Marciniaka podpisali się świeradowscy przedsiębiorcy (hotelarze), ksiądz proboszcz, a nawet jeden z radnych. W piśmie autorzy wskazują m.in., iż na uznanie zasługuje pomysł stworzenia dużego parkingu przy Stacji Kultury. Jednak ten spodziewanych tłumów z pewnością w całości nie przyjmie.

“Obowiązkiem władz miasta jest dbanie o ochronę walorów uzdrowiskowych Świeradowa- Zdroju oraz planowanie rozwoju miasta z uwzględnieniem jego atutów i specyfiki” – przypominają burmistrzowi autorzy listu.

Obserwując to, co się dzieje w Świeradowie- Zdroju trudno nie odnieść wrażenia, iż burmistrz najwyraźniej zaspał i dziś, gdy wieża Sky Walk jest na ukończeniu stara się COŚ wymyślić, tylko, że na działanie, takie profesjonalne działanie jest już nieco późno. Bo jeżeli obostrzenia na to pozwolą wieża ruszy na początku wakacji. Wówczas Świeradów- Zdrój zaleją turyści, którzy w świat puszczą swoją opinię o atrakcji, mieście i gospodarzach. Jaka ona będzie? O tym przekonamy się już wkrótce.

 

– źródło: Lwóweck.iInfo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here