Policja ostrzega przed fałszywymi stronami internetowymi, za których pośrednictwem można sprawdzić punkty karne. E-usługa „sprawdź swoje punkty karne” dostępna jest wyłącznie za pośrednictwem portalu Obywatel.gov.pl, jak podkreśla policja, usługa świadczona jest bez żadnych opłat.

Funkcjonariusze już otrzymują pierwsze sygnały w sprawie działania oszustów, którzy wykorzystują spore zainteresowanie możliwością sprawdzenia punktów karnych przez internet. Oszuści, próbują w sposób nielegalny pozyskać dane i pieniądze, podszywają się pod oficjalny serwis do sprawdzenia punktów karnych w internecie i tworzą fałszywe strony.

Policja przypomina, że do sprawdzenia punktów karnych drogą elektroniczną potrzebny jest tylko Profil Zaufany (eGO), a jedyną stroną internetową, przez którą kierowcy mogą sprawdzić punkty jest https://obywatel.gov.pl/ i nie wymaga udostępniania żadnych danych osobowych.

– Wszelkie inne strony www, które „oferują” rzekome informacje o stanie punktów karnych, w zamian za podanie danych lub wniesienie jakiejkolwiek opłaty, należy traktować z dużą ostrożnością, ponieważ może to być próba wyłudzenia danych lub pieniędzy – apeluje policja.

Kierowcy mogą sprawdzać przez internet, ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe od poniedziałku. Można też sprawdzić datę popełnienia wykroczenia, uzyskać informację o pojeździe, miejscu popełnienia wykroczenia czy o liczbie tzw. punktów tymczasowych.

Profil Zaufany (eGO) można założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl.

PZ można od października 2016 założyć również w szybki i bezpieczny sposób korzystając z bankowych serwisów transakcyjnych, m.in. należących do PKO Banku Polskiego iPKO i Inteligo. Ptoponowane uzupełnienie: Profil Zaufany (eGO) można założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl lub poprzez niektóre bankowe serwisy transakcyjne, m.in. w PKO Banku Polskim. Więcej informacji o opcji sprawdzenia punktów karnych również na stronie bankomania.pkobp.pl

źródło: niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here