GOŁOLEDŹ I INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

Zimowe warunki jazdy na dolnośląskich drogach.


Dzisiaj przez cały dzień możemy spodziewać się opadów śniegu, śniegu z deszczem, ma tez mocno powiać. W południowych przygranicznych powiatach Dolnego Śląska oprócz oblodzenia obowiązuje alert pierwszego stopnia dotyczący intensywnych opadów śniegu, natomiast drugi stopień zagrożenia mamy w powiatach: lwóweckim, i jeleniogórskim oraz Jeleniej Górze. Policjanci apelują o zdjęcie nogi z gazu i nie wyruszanie w trasę bez opon zimowych, mówi Paweł Petrykowski z KWP we Wrocławiu

Nadal zamknięte dla ciężarówek jest przejście graniczne w Jakuszycach. Zakaz dla aut o masie pow. 3,5 t, z wyjątkiem autobusów, ma obowiązywać prawdopodobnie do 10 stycznia. Będzie to zależało od warunków pogodowych.
Zimowa aura, to również większe prawdopodobieństwo zdarzeń drogowych. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj w Bielanach Wrocławskich. Na skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej i Kolejowej samochód ciężarowy potrącił 10-letniego chłopca, którzy przeprowadzał rower przez przejście dla pieszych. Niestety, mimo reanimacji, dziecka nie udało się uratować.

W Karkonoszach i Górach Izerskich panują bardzo złe warunki drogowe (fot. TVP3 Wrocław)

Śnieżna zima w Sudetach
Śnieżyce, marznące opady, silny wiatr – nad Dolny Śląsk nadciąga niż Beniamin. Czeka nas trudna noc i poranek na drogach. W rejonach górskich i podgórskich kierowcy i drogowcy z zimą zmagają się już od kilku dni. A śniegu jeszcze przybędzie… 

Śnieg w Karkonoszach i Górach Izerskich pada od rana. Miejscami przybyło 20 cm białego puchu. Służby drogowe robią co mogą, ale z taką zimą wygrać trudno. – Na letnich oponach kierowców nie brakuje. To brak wyobraźni i brak słów – twierdzi kierowca busa z Leśnej, pan Krzysztof. – Warunki są bardzo trudne. Drogi są odśnieżane, ale mimo to ciężko się jeździ – dodaje pan Marcin, kierowca z Jeleniej Góry.

– Pogoda jest kapryśna. Piaskarki są 24 godziny na dobę w ruchu – zapewnia Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa–Zdroju.

Czeska policja już o północy zamknęła dla samochodów ciężarowych przejście graniczne Jakuszyce – Harrachov. W samym Harrachowie jest już blisko metr śniegu.

Śnieg i szadź unieruchomiły kolej linową na Kopę. Na dolnej stacji było 7 stopni więcej niż na górnej. Na linie osadzały się ogromne bryły lodu, które trzeba było skuwać ręcznie. Podobnie w Szklarskiej Porębie – nieczynna jest górna część kolejki na Szrenicę.

W rejonach górskich i podgórskich o stłuczkę nietrudno. W Kotlinie Kłodzkiej przez całą noc padał śnieg. Warunki już są bardzo trudne, a synoptycy prognozują, że na południu regionu dziś i jutro może przybyć nawet do 10 cm śniegu. Uważać muszą i kierowcy, i piesi.

Niż Beniamin na Dolny Śląsk ma dotrzeć dziś w nocy. Na południu będzie padał śnieg, w pozostałej części regionu deszcz i deszcz ze śniegiem. Taka pogoda będzie przez całą środę.

– Czym bardziej na południe będziemy się przybliżać, to będą to opady nawet marznące, mokry śnieg będzie zamarzał i powodował niebezpieczną gołoledź – zapowiada Robert Wójcik z biura prognoz pogody Cumulus. Będzie też mocno wiało. W Sudetach nawet do 80 km/h.

źródło: muzyczne radio 

TVP3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here