Dodatkowe świadczenie postojowe, zwolnienie z płacenia składek na ZUS, bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. zł dla mikro- i małych firm oraz zwolnienie z opłaty targowej – to nowe rozwiązania dla zamkniętych przez rząd branż w związku z pandemią koronawirusa. Zaprezentował je na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

 
  • Tarcza dla biznesu związana z drugą falą pandemii obejmie ponad 170 tys. firm i będzie kosztować 1,83 mld zł
  • Premier zapowiedział, że przedstawione właśnie rozwiązania dotyczą listopada, ale wsparcie może być przedłużone na kolejne dwa miesiące
  • Jarosław Gowin zapowiedział, że we współpracy z pracodawcami i pracownikami pracuje nad strategią wsparcia gospodarki w kolejnych latach

– Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii a bardzo trudnymi wyborami gospodarczymi, zapaścią gospodarczą, długotrwałymi kłopotami. Znalezienie właściwej ścieżki po środku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarczego w najbliższej przyszłości – powiedział szef rządu.

– Chcemy, by wszystkie przedsiębiorstwa, które zostają dotknięte tymi obostrzeniami, zostały objęte programem wsparcia – zapowiedział Mateusz Morawiecki. Wsparcie ma dotyczyć branż gastronomicznej, fitness, targowej, estradowej, filmowej, rozrywkowej i rekreacyjnej, fotograficznej i fizjoterapeutycznej.

Premier zapowiedział, że przygotowany przez rząd program wsparcia dla biznesu obejmie ponad 170 tys. firm, które zatrudniają prawie 400 tys. pracowników. – Wartość pomocy szacujemy na ponad 1,8 mld; według niektórych szacunków przekroczy ona wartość 2 mld – powiedział premier.

– Przedstawione dziś rozwiązania dotyczą listopada, ale jeśli będzie to konieczne, w odpowiednim czasie podejmiemy decyzje o przedłużeniu wsparcia dla przedsiębiorców na grudzień i kolejne miesiące – mówił Morawiecki.

– Chcę potwierdzić, że mamy pieniądze na dalsze wspieranie gospodarki i zwróciliśmy się do Sejmu o nowelizację budżetu na przyszły rok – mówił minister finansów Tadeusz Kościński.

Nowa tarcza dla biznesu – szczegóły rozwiązań

Dodatkowe świadczenie postojowe, czyli “dopłata z budżetu państwa do utrzymania zatrudnienia w tych firmach” za listopad będzie przysługiwać, jeśli przychody firmy będą w październiku lub listopadzie niższe o co najmniej 40 proc. niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Świadczenie będzie pokrywane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Drugim rozwiązaniem jest zwolnienie z opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych. Zwolnienie to będzie przysługiwać, jeśli przychody firmy w listopadzie tego roku spadły o co najmniej 40 proc. względem listopada 2019 roku.

Kolejne rozwiązanie to 5 tysięcy złotych dotacji dla mikro- i małych firm w przypadku uzyskania w październiku lub listopadzie tego roku przychodów niższych o co najmniej 40 proc. niż rok wcześniej.

Plan rządu zakłada ponadto zawieszenie poboru opłaty targowej w 2021 roku. Dla gmin przewidziano rekompensatę za jej brak, zostanie ona pokryta ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID19. Projekt przewiduje zwrot dochodów w przypadku, gdy przekraczały one w danej gminie 10 tys. zł w 2019 roku.

Zaprezentowane przez premiera rozwiązania znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o COVID-19 autorstwa posłów PiS.

Gowin zapowiada wsparcie dla gospodarki w przyszłości

– Pracujemy nad strategiami wsparcia dla polskiej gospodarki w perspektywie najbliższych 6-9 miesięcy, a także w perspektywie najbliższych kilku lat – mówił wicepremier Jarosław Gowin. Zaznaczył, że opracowanie tych strategii obydwa się w dialogu z przedstawicielami pracodawców i pracowników.

– W najbliższy czwartek spotykam się z Radą Dialogu Społecznego, także tego dnia spotkam się z Radą Przedsiębiorczości – powiedział Gowin. Zaznaczył, że “wraz z pracodawcami, wraz ze związkami zawodowymi będziemy dyskutować nad strategiami rozwojowymi i strategiami przeciwdziałania negatywnym gospodarczym skutkom”.

 

https://businessinsider.com.pl/
 
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here