Mówi się, że najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie. Czy to prawda, że aby robić piękne zdjęcia nie potrzebujesz profesjonalnego sprzętu?
Poradnik: Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem?
T

elefon – a obecnie najczęściej nowoczesny smartfon – zwykle zabieramy ze sobą wszędzie i mamy go przy sobie właściwie cały czas. Podpowiadamy, jak wykorzystać wszystkie jego możliwości i cieszyć się pięknymi zdjęciami bez konieczności używania dodatkowego aparatu. Co więcej, wszystkie zdjęcia wykorzystane w tym artykule zostało zrobione telefonem Huawei P20 Pro.

1. ZADBAJ O ODPOWIEDNIĄ KOMPOZYCJĘ

 

Dobra kompozycja to podstawa każdego zdjęcia – bez względu na to, czy wykonasz je telefonem, czy profesjonalnym aparatem fotograficznym. Kluczowa jest zasada trójpodziału. Obiekt, który fotografujesz, powinien wypełniać 2/3 kadru – czyli jeśli chcesz na zdjęciu uchwycić morze i skały, to postaraj się, aby nie wypełniały całego kadru. Warto również unikać umieszczania horyzontu dokładnie w połowie zdjęcia. Jak ułatwić sobie zadanie? Włączyć w telefonie opcje wyświetlania siatki trójpodziału.

Jeśli chcesz, aby na zdjęciu znalazła się osoba lub budynek, to warto umieścić je w którymś z tzw. mocnych punktów. Mocne punkty to miejsca przecięcia linii tworzących siatkę trójpodziału, o której pisaliśmy na początku tego akapitu.

2. PAMIĘTAJ, ABY TRZYMAĆ HORYZONT PROSTO

 

Horyzont na zdjęciach musi być prosty – co do tego nikt nie ma wątpliwości. Jeśli trudno znaleźć odpowiedni punkt odniesienia, to można pomóc sobie siatką trójpodziału. Co więcej, część smartfonówma aparaty, które samodzielnie wyznaczają linię horyzontu i pozwalają w łatwy sposób wykonać proste zdjęcia.

3. DBAJ O CZYSTOŚĆ OBIEKTYWU

 

Zanim zrobisz zdjęcie, sprawdź, czy obiektywy w telefonie są czyste. Prosta i dość oczywista rzecz, a może przesądzić o tym, czy zdjęcie będzie ostre, czy rozmazane i nadające się jedynie do usunięcia.

4. WYKORZYSTUJ NATURALNE ŚWIATŁO

 

Ładne zdjęcie najłatwiej wykonać, gdy jest jasno. Nie musimy się także wtedy obawiać, że fotografia będzie rozmazana albo pojawią się na niej szumy. Jednak także za duża ilość światła nie jest dobra, ponieważ zdjęcie może wyjść prześwietlone. Dobra pora do robienia zdjęć na zewnątrz to godziny poranne i popołudniowe. Jeśli chcesz zrobić zdjęcia nocne, to korzystna będzie tzw. złota godzina, czyli moment zaraz po zachodzie słońca, kiedy niebo nie jest jeszcze całkowicie czarne. Warto jednak podkreślić, że smartfon Huawei P20 Pro posiada wbudowaną funkcję „Super Night”. Stabilizuje ona obraz nawet przez osiem sekund, dzięki czemu zdjęcia wykonane dosłownie „w środku nocy” są zawsze wyraźne.

5. POMYŚL O UŻYCIU STATYWU

 

Panuje przekonanie, że aby wykonać ostre i proste zdjęcie, telefon trzeba stabilnie i mocno trzymać. W przypadku większości smartfonów to prawda, ale Huawei P20 Pro oferuje stabilizację obrazu, która pozwala na zrobienie dobrej fotografii (także przy słabym oświetleniu) bez statywu. Jednak warto wyposażyć się w niewielki statyw, ponieważ może być on pomocny np. podczas wykonywania fotografii z użyciem samowyzwalacza.

6. STOSUJ ODPOWIEDNI BALANS BIELI

 

Stosowanie odpowiedniego balansu bieli jest ważne, ponieważ dzięki niemu kolory widoczne na zdjęciu będą takie same, jak w rzeczywistości – unikniemy zbyt chłodnego (niebieskiego) lub zbyt ciepłego (pomarańczowego) zabarwienia. Warto podkreślić, że najnowsze smartfony wyposażone są w sensor temperatury barwowej, który odpowiada za dobieranie jak najlepszego balansu bieli.

7. WYKORZYSTUJ WBUDOWANE FUNKCJE APARATU

 

Warto dokładnie zapoznać się z funkcjami, jakie oferuje nasz telefon. Bardzo często aparat ma wbudowane różne tryby fotografowania – np. portret (który będzie rozmywał tło za osobą fotografowaną), panorama (do wykonywania zdjęć panoramicznych) albo makro (pozwalający robić ostre zdjęcia z bardzo bliskiej odległości).

8. KORZYSTAJ Z POSTPRODUKCJI I ZAPISUJ ZDJĘCIA W FORMACIE RAW

 

Nie każde zdjęcie na pierwszy rzut oka będzie piękne, ale czasami wystarczy nałożyć odpowiedni filtr lub poprawić kolory, aby było dużo lepsze. Do wyboru jest wiele aplikacji, dzięki który edycję fotografii przeprowadzić w swoim smartfonie. Jeżeli zależy Ci na jak najlepszych efektach, to zapisuj zdjęcia w formacie RAW, a nie JPG. Co prawda wymagają one „wywołania” w programie takim jak Adobe Lightroom, ale rezultaty, jakie można uzyskać, porównywalne są z dobrej klasy aparatem fotograficznym.

 

źrodło: onet.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here