Przed wysokimi temperaturami chronić można się różnymi sposobami. Wiele osób decyduje się na montaż rolet z warstwą termoizolacyjną, powszechnie stosuje się wiatraki, a nawet specjalne poduszki chłodzące, aby lepiej znosić upał w nocy. Nic jednak nie może równać się z najskuteczniejszą metodą walki z upałem, czyli z klimatyzacją. Szczególnie popularna jest oczywiście odmiana ścienna, która cechuje się wyjątkowymi zaletami.

 

Klimatyzator typu split, bo tak często nazywany jest klimatyzator ścienny, to urządzenie, które składa się z dwóch części — jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Część wewnętrzna klimatyzatora montowana jest na ścianie wewnątrz pomieszczenia, a jej zadaniem jest nadmuchiwanie zimnego powietrza do mieszkania. Drugim jej zadaniem jest wyrzucanie ciepłego powietrza z pomieszczenia i odprowadzanie go na zewnątrz. Czym w takim razie zajmuje się jednostka zewnętrzna? Jak nazwa sama wskazuje, jest to część klimatyzatora, która zamocowana jest na zewnątrz pomieszczenia, najczęściej na elewacji budynku lub na balkonie/tarasie. W tej części urządzenia znajduje się kompresor, który odpowiada za wymianę ciepła przy pomocy specjalnego czynnika chłodniczego, który występuje w postaci gazu.

Jak dokładnie działa taka klimatyzacja? Kompresor znajdujący się w jednostce zewnętrznej spręża czynnik chłodniczy, co powoduje podniesienie jego temperatury oraz ciśnienia. W takim stanie gaz chłodniczy trafia do skraplacza, oddaje swoją temperaturę do otoczenia i jednocześnie przyjmuje postać cieczy. Po przejściu przez zawór rozprężny znajdujący się w jednostce wewnętrznej ciecz oddaje swoje ciśnienie i znacznie obniża swoją temperaturę, co pozwala uzyskać nadmuch zimnego powietrza. Następnie ciecz ponownie trafia do jednostki zewnętrznej i do kompresora powtarzając jeszcze raz cały cykl.

Najważniejsze zalety klimatyzatora ściennego                                                                                       

Najważniejszą zaletą płynącą z posiadania klimatyzatora ściennego w domu jest oczywiście możliwość schłodzenia powietrza wewnątrz pomieszczenia i uzyskania komfortu termicznego. Wiedzieć jednak trzeba, że nie jest to jedyna korzyść, którą zauważy się po zakupie klimatyzacji. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że klimatyzacja w niezwykły sposób oczyszcza powietrze z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Jest w stanie usunąć z niego nieprzyjemny zapach, lecz także pyłki i alergeny, co przynosi ogromną ulgę osobom uczulonym. Dodatkowo klimatyzacja osusza powietrze, dzięki czemu przyczynia się do złagodzenia odczuwania dyskomfortu związanego z wyższą temperaturą. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że ścienny klimatyzator jest niezwykle cichy. Dzięki temu, że kompresor znajduje się w jednostce zewnętrznej, a część wewnętrzna jedynie nadmuchuje już schłodzone powietrze, bez większych problemów można korzystać z klimatyzatora nawet w nocy — jest on na tyle cichy, że z pewnością nie będzie przyczyniał się do zaburzenia snu.

Jak wybrać odpowiedni klimatyzator ścienny?

Chcąc zakupić klimatyzator ścienny, koniecznie trzeba wiedzieć, na jakie jego parametry należy zwracać przed zakupem uwagę. Oczywiście podstawą jest określenie mocy klimatyzatora — nie może być zbyt niska, gdyż urządzenie nie poradzi sobie ze schodzeniem dużej powierzchni. Zaleca się, aby kupować klimatyzator z uwzględnieniem metrażu, który będzie się chciało chłodzić. Na każdy metr kwadratowy zaleca się 100 W mocy klimatyzatora. Oprócz tego dobrym pomysłem będzie zakupienie takiego urządzenia, który posiadać będzie kilka trybów pracy np. tryb oszczędzania energii lub tryb nocny.