Choć do Sylwestra 2020 jeszcze sporo czasu, to już teraz świeradowscy radni przegłosowali uchwałę zabraniającą używania fajerwerków podczas witania Nowego Roku. W kurorcie nie postrzelacie także z okazji innych wydarzeń.

Temat wprowadzenia zakazu używania fajerwerków ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Jedni witania Nowego Roku nie wyobrażają sobie bez fajerwerków, petard, sztucznych ogni i innych materiałów pirotechnicznych, inni z kolei widzą w tym same minusy – zarówno jeśli chodzi o zatruwanie środowiska jak również osoby starsze i zwierzęta.

Zdanie tych drugich podzielili radni Świeradowa-Zdroju, którzy przegłosowali zakaz używania wszelkich materiałów pirotechnicznych na terenie miasta. Zakaz będzie funkcjonował nie tylko w noc sylwestrową, ale przez cały rok. Obszerne uzasadnienie uchwały napisał radny Mateusz Szumlas. Radni przychylili się do jego zdania, choć dyskusja trwała kilka dobrych minut.

– Nie jestem przeciwna samej akcji odpalania fajerwerków oraz zakłócania porządku. Uważam, że powinniśmy to robić w formie edukacji. Spokój w 2019 roku był zachowany – inaczej niż to miało miejsce w latach ubiegłych – mówiła radna Urszula Romanowicz. Radna dodała, że według opinii mecenas Urzędu Miasta Świeradów-Zdrój uchwala nie ma uregulowań prawnych, co może narazić Radę Miasta na nieprzychylne komentarze.

– Uchwała wydaje się być zgodna z ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym. Jest tam punkt o hałasie, zanieczyszczeniu i o nią można się oprzeć – stwierdziła radna Anna Tkaczyk.

– Uchwała jest wzorem z miejscowości turystycznej Zakopane. Rada Miasta uchwałę przegłosowała. Początkowo uchwała miała obowiązywać 31 grudnia i 1 stycznia jednak radni zdecydowali, że uchwała będzie obowiązywała przez cały rok. W tej kwestii wypowiedziała się pani mecenas, także Wojewoda Małopolski zaopiniował uchwałę pozytywnie. Zakazu strzelania oczekują nasi wyborcy, którzy nas wybrali. Obiecaliśmy, że jeśli uchwała będzie zgodna z prawem to ją zaakceptujemy – dodał radny Mateusz Szumlas.

Ostatecznie radni przegłosowali uchwałę w stosunku głosów 12 za, 1 przeciw i 1 wstrzymujący.

Warto wspomnieć, że uchwała została podjęta podczas sesji przeprowadzonej w systemie on-line. Obrady świeradowskich radnych możecie zobaczyć tutaj. Dyskusja na temat opisywanej uchwały rozpoczyna się w 46 minucie trwania materiału.

źródło: eLuban.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here