Tuż przed zakończeniem wakacji w Osadzie Izerskiej Kamień odbył się sfinansowany przez Unię Europejską – 10 dniowy międzynarodowy projekt muzyczny Erasmus+ „ Soundmapa of Europe”. W projekcie wzięli udział młodzi muzycy z 7 krajów (Grecja, Hiszpania, Macedonia Północna, Polska, Rumunia, Turcja, Ukraina), w tym osoby niewidome i niedowidzące. Podczas zajęć integracyjnych, warsztatów muzycznychmłodzież miała możliwość, aby lepiej się poznać – tak muzycznie jak i personalnie.  Dźwięki spontanicznych jam session niosły się w daleko po Górach Izerskich. Projekt dał też młodzieży możliwość na spotkanie ciekawych osób ze świata muzyki takich jak np. łowcę dźwięków i twórcę muzyki – Michała Zygmunta „Odra Sound Design” – Wojtka Braszaka , poznańskiego saksofonistę jazzowego, multiinstrumentalistę, kompozytora, aranżera – Julie Kovalską – profesjonalnawokalistkę i nauczycielkę śpiewu, czy np. twórcę instrumentów i multiinstrumentalistę Jacka Hołubowicza „Dźwięki spod ręki”.

Dzięki uprzejmości Stacji Kultury ze Świeradowa Zdroju uczestnicy projektu otrzymali dostęp do studia nagrań, gdzie wspólnymi siłami zarejestrowali utwór „Ederlezi” – współtworzony i  wypromowany przez Gorana Bregovica. Utwór, można rzec, iż międzynarodowy i międzykulturowy, gdyż został przełożony na kilkanaście języków w Europie.

              Momentem kulminacyjnym całego projektu był koncert w hali spacerowej w Świeradowie Zdroju, gdzie młodzi artyści zaprezentowali  swoje własne interpretacje znanych utworów. Publiczność dopisała i na hali nie było ani jednego wolnego miejsca siedzącego.

Sukces całego przedsięwzięcia  spowodował, iż Fundacja Windmill Tree z Leśnej , która była pomysłodawcą i głównym operatorem projektu już myśli o jego kontynuacji.

W dzisiejszych „trudnych” czasach muzyka może mieć, a tak naprawdę już od dawna ma ogromną moc łączenia ludzi i budowania mostów – Jeśli choć trochę możemy się do tego przyczynić łącząc ze sobą różne narodowości i kultury w pięknych dźwiękach muzyki, to powinniśmy i będziemy to robić na ile tylko starczy nam sił –  powiedział Jakub Hołubowicz z Fundacji Windmill Tree

Fundacja Windmill Tree bardzo dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w projekt :

Organizacjom Partnerskim: Asociatia Babilon Travel (Rumunia),  Mousiko Scholio (Grecja), Associacio Globers (Hiszpania),Drzavno uciliste za deca I mladi so osteten vid „Dmitar Vlahov” (Macedonia Północna), ForSorm (Turcja)

Stacja Kultury – Serce Miasta Świeradów-Zdrój:  Dorota Marek, Diana Słupska

 Osada Izerska Kamień: Magdalena Wajchert, Błażej Wilk

Restauracji Cynamonowy Słoń Str:Eat Food

 Przewóz Osób Tadeusz Bujko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here