Przez całe pół roku nie muszą płacić składek na ubezpieczenie społeczne nowi przedsiębiorcy i ci, którzy wracają do biznesu po długiej przerwie.
Umożliwia im to „Konstytucja biznesu”, której zapisy weszły w życie 30 kwietnia 2018 r. Ułatwienia nazwane „ulgą na start” w założeniu mają pomóc osobom startującym z własnym biznesem w rozkręceniu działalności firmy.
Ulga na start to zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń społecznych przez sześć miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia faktycznej działalności gospodarczej. Dotyczy to także wspólników spółki cywilnej. Z dobrodziejstw „konstytucji biznesu” skorzystać mogą te osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą po raz pierwszy albo reaktywują firmę po upływie, co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej.
Drugim istotnym warunkiem jest to żeby praca nie była wykonywana na rzecz byłego pracodawcy, dla którego ktoś pracował nie tylko tuż przed otworzeniem własnej firmy, ale także w poprzednim roku kalendarzowym – wyjaśnia Iwona Kowalska regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Chodzi o osoby, które były zatrudnione na etacie albo pracowały w ramach spółdzielczego stosunku pracy – dodaje Iwona Kowalska.
Niezwykle istotne jest to, że w okresie „ulgi na start” ubezpieczeniami społecznymi będą objęte osoby współpracujące oraz zatrudnieni przez właściciela firmy pracownicy czy zleceniobiorcy, czyli zwolnienie z ubezpieczeń społecznych dotyczy tylko i wyłącznie osoby prowadzącej działalność.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA DOTYCZĄCE „ULGI NA START”
- Przez jaki okres będzie obowiązywała „ulga na start”?
„Ulga na start” będzie obowiązywała przez pierwszych 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności. Przedsiębiorca będzie mógł z niej skorzystać, jeśli spełni łącznie następujące warunki:
- rozpoczynają działalność gospodarczą po raz pierwszy, albo podejmuje ją ponownie po 60 miesiącach od jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,
- nie prowadzi działalności dla byłego pracodawcy, na rzecz którego przed rozpoczęciem działalności (w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym) wykonywał czynności, które wchodzą w zakres jego działalności
- Jakie zmiany będą obowiązywały w związku ze zmianą przepisów „ulga na start”. Czego dokładnie ulga będzie dotyczyć?
Dzięki „uldze na start” przedsiębiorca będzie miał obowiązek, przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia firmy, zgłosić się i opłacać składki tylko na ubezpieczenie zdrowotne. Dopiero po tym okresie będzie miał obowiązek zgłoszenia się także do ubezpieczeń społecznych.
- Jeżeli ktoś rozpoczął działalność w 2017r i płaci preferencyjne składki to po wejściu w życie „ulgi na start” też będzie mógł skorzystać z dalszej ulgi?
Nie. Przedsiębiorca, który rozpoczął działalność gospodarczą w 2017 r. korzysta z „preferencyjnych składek” na ubezpieczenia społeczne przez 24 miesiące kalendarzowe od rozpoczęcia prowadzenia działalności. Zatem nie może skorzystać już z 6 miesięcy „ulgi na start”.
- Czy po okresie korzystania z „ulgi na start” będą mogli skorzystać z 24 miesięcznego preferencyjnego ZUS?
Tak. Przedsiębiorca, po upływie 6 miesięcy prowadzenia działalności i opłacania tylko składki zdrowotnej, powinien zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Będzie mógł skorzystać z kolejnej (obecnie już istniejącej ulgi), czyli tzw. „małego ZUS”. Oznacza to, że przez następne 24 miesiące kalendarzowe prowadzenia swojej firmy, będzie mógł opłacać za siebie składki na ubezpieczenia społeczne naliczone od podstawy wynoszącej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
- Czy w trakcie korzystania z „ulgi na start” będzie podlegał do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego?
Przedsiębiorca, który skorzysta z „ulgi na start”, podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu i na to ubezpieczenie musi opłacać składkę. Ubezpieczenia społeczne przez pierwszych 6 miesięcy są dla niego dobrowolne, więc nie musi się do nich zgłaszać i opłacać na nie składek.
- Czy jeśli osoba, która zakończyła działalność gospodarczą, będzie mogła przy ponownym rozpoczęciu działalności skorzystać z „ulgi na start”?
Tak, pod warunkiem, że rozpocznie kolejną działalność gospodarczą po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia.
Źródło: ZUS