Tegoroczna majówka będzie inna niż wcześniejsze długie majowe weekendy, jednak jedna kwestia pozostaje bez zmian: musimy dbać o bezpieczeństwo na drodze – apelują minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i szef Inspekcji Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Nad bezpieczeństwem na drogach w trakcie majówki będą czuwać inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego kontrolując m.in. stan techniczny pojazdów, stosowanie się do zasad obowiązujących w komunikacji zbiorowej oraz przestrzeganie zakazów ruchu dla pojazdów ciężarowych. Prędkość pojazdów będzie monitorowało kilkaset urządzeń automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym.

“W tym trudnym dla nas wszystkich okresie, ale jednocześnie w czasie wytchnienia i odpoczynku, nie możemy wziąć wolnego od odpowiedzialności za nasze bezpieczeństwo. Zachowajmy dystans, stosujmy zalecane środki bezpieczeństwa, ale dbajmy też wspólnie o bezpieczeństwo w ruchu drogowym” – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Inspektorzy będą dbać o bezpieczeństwo w majowy weekend

Rozpoczyna się długi majowy weekend, a wraz z nim działania kontrolno-prewencyjne Inspekcji Transportu Drogowego.

“W czasie pandemii Covid-19 wszystkie służby, w tym Inspekcja Transportu Drogowego skupiły się przede wszystkim na działaniach zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie na drogach, szczególnie teraz, w trakcie rozpoczynającego się długiego weekend” – stwierdził Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Bezpieczna prędkość

W trakcie długiego weekendu najbardziej niebezpieczne odcinki dróg będą monitorowane przez system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Kontrole prędkości, jak i stosowania się do sygnalizacji świetlnej, będą prowadzone z wykorzystaniem ponad 500 urządzeń rejestrujących.

W tym roku system fotoradarowy CANARD zarejestrował ponad 400 tys. naruszeń. Natomiast w czasie trwania pandemii koronawirusa, od 14 marca do 24 kwietnia, zarejestrowano ponad 171 tys. przypadków przekroczenia prędkości i wjazdu na skrzyżowanie przy czerwonym świetle. Liczba ta jest mniejsza w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego okresu o blisko 32 proc. Wzrosła natomiast liczba rażących przekroczeń prędkości. Od 14 marca do 24 kwietnia 1 tys. kierujących w obszarze zabudowanym przekroczyło dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. To więcej o blisko 70 przypadków niż rok wcześniej.

“To przypadki skrajnej nieodpowiedzialności. Braku przewidywania skutków, a skutki przy tak dużych prędkościach mogą być tragiczne. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych i drogowych. Dojedźmy później, ale bezpiecznie! Pamiętajmy, że nie jesteśmy na drodze sami, szanujmy się wzajemnie, nie utrudniajmy sobie jazdy, nie doprowadzajmy do niebezpiecznych sytuacji” – zaapelował do kierowców szef Inspekcji Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Do apelu szefa Inspekcji Transportu Drogowego przyłączyła się tenisistka Urszula Radwańska.

“W sporcie szybkość to niebywale ważna cecha. Szybka reakcja na ruch przeciwnika, prędkość z jaką np. w tenisie uderzamy piłkę, niekiedy decydują o wygranej. Ale ta zasada nie odnosi się do drogi. Na drodze prędkość zabija, zatem nie spieszmy się! W tym przypadku wygranymi są ci, którzy bezpiecznie dotrą do celu” – podkreśliła Urszula Radwańska.

Ograniczenia w ruchu podczas majówki

Przypominamy, że w okresie długiego weekendu od 1 do 3 maja będzie obowiązywał zakaz ruchu dla pojazdów o masie powyżej 12 ton.

1 maja – w godz. 8.00 – 22.002 maja – w godz. 18.00 – 22.00 3 maja – w godz. 8.00 – 22.00

Z ograniczeń zwolnione są niektóre kategorie pojazdów, np. biorące udział w akcjach ratowniczych, humanitarnych, usuwaniu klęsk żywiołowych czy usuwaniu awarii. Ograniczeniom nie podlegają także pojazdy, którymi przewożone są artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, wykorzystywane do bezpłatnych badań profilaktycznych. Więcej na ten temat w komunikacie: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/zniesienie-ograniczen-w-ruchu-pojazdow-powyzej-12-ton-30-kwietnia-2020-r

 

kom/ ryb/ mark/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here